18 Şubat 2018 Pazar SAVUR İLÇE DEVLET HASTANESİ RESMİ WEB SİTESİNE HOŞGELDİNİZ...
ANA SAYFA BİRİMLERİMİZ HASTANEMİZ ORGANİZASYON KALİTE YÖNETİMİ İLETİŞİM
90 GÜN HEDEFİMİZ
PERSONELLERİMİZ
YÖNETİM
POLİKLİNİKLER
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
İHALELERİMİZ
İSTATİSTİKLER
HABERLER
LİNKLER
SİTE HARİTASI
BİLGİ EDİNME
İDEAL KİLONUZ
AŞI TAKVİMİ
EĞİTİMLER
ANA SAYFA >> KALİTE YÖNETİMİ

                   Kalite Yönetim Temsilcisi: Necdet BEĞEN

                                                                   Sağlık Teknikeri

 

 

İSO NEDİR?

 

1947 yılında kurulan ve yaptığı standardizasyon çalışmaları sonucu sanayiye, ticarete  ve tüketicilere katkılar sağlayan uluslar arası standart organizasyonudur.

 

ISO 9001:2000 standardı neyin yapılacağını söylerken nasıl  yapılacağı sorusunun yanıtını uygulayıcı kuruma bırakmaktadır.

Bunun anlamı bu sistem bir mükemmellik seviyesi değildir. ISO Hastanemiz  için kalite yolculuğuna bir başlangıç aracıdır.

 

KALİTE KONSEYİ

 

Kalite konseyi, yataklı tedavi kurumlarında Baştabibin başkanlığında; Baştabip tarafından birisi tabip olmak üzere en az 1 yıl en çok 3 yıl için seçilecek 3 üye, baş eczacı, hastane müdürü, başhemşire ve teknik işler sorumlusu mühendis, mühendis bulunmayan kurumlarda ise başteknisyenden oluşur.

 

Kararlar üye tamsayısının salt çoğunluğu ile alınır.

Kalite yönetim temsilcisi baştabip tarafından görevlendirilir.

Kalite konseyi, ayda en az bir kez toplanarak kalite politikalarının belirlenmesini, belirlenen bu politikaların uygulamaya geçirilmesini ve uygulamalardan elde edilen sonuçları izleyip değerlendirilerek hizmetlerin sürekli iyileştirilmesini sağlar.

 

 

KALİTE YÖNETİMİ

 

Kalite yönetim sistemi çalışmalarının temel ilkesi "yaptığını yaz, her defasında yazdığın gibi yap ve günlük kayıt oluştur","yaptığını ölç"şeklinde tanımlanabilir.

Kalite  yönetiminin  prensiplerinden biri, Hastanemizin  bütün üyelerinin, içinde çalıştıkları proseslerin ve sistemlerin sürekli iyileştirilmesine etkin olarak katılımıdır.

İyileştirilen ürün ve proseslere katkıda bulunan çalışanlar olmadıkça, hiç bir kalite çalışması etkin olamaz. Bir kalite iyileştirme programının başarıya ulaşmasında, çalışanların bu felsefeye inanmaları ve ona bağlı kalmaları büyük önem taşır.

 

 

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİN KAZANDIRDIKLARI

 

Kalite yönetim sistemi, personelin görüş ve önerilerine değer verilerek yönetime katıldığı sistem olduğundan, hasta memnuniyeti ile birlikte çalışan memnuniyetine de önem verdiğinden,çalışanlarımız fikirleri ve uygulamaya katılmaları ve gerçek değerlerini kazanmaktadır. Gelişime açık ve sisteme inanan personellerimizin aldıkları eğitimler, takım çalışmaları ve sistem içerisinde aldıkları görevleri yerine getirerek, gelişmenin içerisinde kendi gelişmelerini sağlamaktadırlar.

 

HASTALAR AÇISINDAN

 

Hastalarımız, KYS'ye sahip, hasta memnuniyetini ön planda tutan, hastalarına ve haklarına değer veren, hastalara hizmette kalite hedefleri olan hasta memnuniyet ve şikayetleri değerlendirilen, kalibrasyonu yapılan cihazlara, eğitimli personele sahip, hastanemizden hizmet alma şansına sahip olmuşlardır.

HASTANEMİZ AÇISINDAN

Hastanemiz öncelikle KYS, kalite politikası, misyonu, vizyonu, kalite hedefleri bulunan kurumları arasına katılmıştır.

Takım olmayı başarmıştır.

Bu özelliği ile bu çalışmaları yapan tüm kurumlar gibi gelişmenin yolunu seçmiş olmanın farklılığı ile ön plana çıkmaya başlamıştır.

 

SONUÇ

 

Kalite yönetim sistemi kurmak, tartışma götürmez bir şekilde tüm sektörlerde verimlilik ve kaliteyi hedef alan kurumlar için müşteri memnuniyetinin ve gelişmenin en önemli adımıdır.

Zorlukları vardır ama üst yönetim ve personelin istek ve inancının olması, gerek başlangıç, gerekse ilerleme aşamalarında işleri kolaylaştırmaktadır.

Hastanemizde bu değişim sürecinin ilk tohumları yeşermeye başlamıştır.Bu sürecin kesintisiz devam ettirilebilmesi sistemin devamlılığında en kritik faktör olacaktır.

 

 

 

::Önemli Bağlantılar...
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Sağlık Bakanlığı
Mardin Valiliği
Mardin Sağlık Müdürlüğü
Personel Sağlık
::İletişim...
»Tel :0482 571 30 01
»Faks :0482 571 24 58
»Adres :Mardin Yolu Savur
Sitemiz 1441644 Kere Ziyaret Edilmiştir.
Tasarım ve Programlama:Mustafa Altincik Gebze 2008 © - ALTINCIK YAZILIM -   Site Yöneticisi:İDARE